Baigti pirmieji „Energy cells“ baterijų parkų sistemos testavimo darbai

2023 02 03

Sausį buvo baigti Lietuvos energetinę nepriklausomybę sustiprinsiančios „Energy cells“ energijos kaupimo sistemos pirminiai įrenginių testavimo darbai. Baterijų parkuose Vilniuje, Šiauliuose, Alytuje ir Utenoje buvo atliekami pirminiai sumontuotų baterijų kubų, transformatorių ir kitų elektros įrenginių bandymai, įrengtos akustinės sienelės, sutvarkyta aplinka. Iki planuojamų baterijų parkų veiklos pradžios bus baigtas įrengti sistemos valdymo centras, parkai prijungti prie perdavimo tinklo, atlikti baigiamieji sistemos testavimo darbai, sutvarkyta statybų dokumentacija.

Izoliuoto elektros energetikos sistemos darbo rezervo užtikrinimo paslaugą, kuri užtikrins Lietuvos energetikos sistemai galimybę dirbti izoliuotu režimu, planuojama pradėti teikti iki pavasario pabaigos.

Planuojama, kad baterijų parkai pradės veikti vienas po kito – pradėjus veikti pirmajam sistema užtikrins momentinio rezervo paslaugą 50 megavatų (MW) galia, pradėjus veikti ir kitiems trims parkams, sistema veiks visa numatyta 200 MW galia.

„Baterijų parkų testavimą galima palyginti su automobilio patikra. Įjungus jo degimą tikriname ar veikia šviesos, ar girdime radiją, kaip veikia kondicionavimo sistema. Panašiai ir su baterijų parkais – pirmiausia patikrinama ar visi sistemos elementai veikia ir yra pasirengę įtampos įjungimui. Užvedus automobilį girdime kaip dirba variklis. Lygiai taip vyksta ir antrasis baterijų parkų testavimo etapas – bandomas įrenginių veikimas prijungus prie elektros perdavimo tinklo. Paskutinis bandymų etapas – važiuojant automobiliu kelyje stebime jį posūkiuose, tikriname ar jis laiku ir tinkamai reaguoja į vairo pasukimus, kaip padangos sukimba su keliu. Lygiai taip trečiuoju etapu tikrinsime visų baterijų parkų funkcionalumą ir galimybes juos įjungus į Lietuvos elektros energetikos sistemą“, – sakė „Energy cells“ vadovas Rimvydas Štilinis.

Bandymų metu tikrinamos iki sinchronizacijos su kontinentiniais Europos tinklais ir po jos reikalingos sistemos galimybės. Testuojama sąveika su perdavimo sistemos operatoriaus tinklo veikla, atliekami ir specialūs bandymai susiję su izoliuoto darbo veikimo scenarijumi. Baterijų parkų sistema yra pirmasis tokio tipo ir svarbos projektas mūsų regione, kuriam panaudojamos „Litgrid“ įgyvendinto 1 MW baterijos pilotinio projekto metu sukauptos žinios.

Energijos kaupimo įrenginių sistema galią į tinklą galės atiduoti mažiau nei per vieną sekundę ir taip užtikrins momentinį energijos rezervą bei galimybę dirbti izoliuotu režimu. Sistemą sudaro keturi Vilniuje, Šiauliuose, Alytuje ir Utenoje įrengti baterijų parkai, kuriuose pastatyta 312 baterijų kubų – po 78 kiekviename. „Energy cells“ į Lietuvos energetikos tinklą integruojamos energijos kaupimo įrenginių sistemos bendra suminė galia ir talpa sieks 200 MW ir 200 MWh.

Energijos kaupiklių sistemos projektas reikalingas siekiant sinchronizuotis su kontinentinės Europos elektros tinklais, vėliau kaupikliai prisidės prie ambicingų Lietuvos tikslų vystant atsinaujinančios energijos šaltinius. Baterijų parkai pasitarnaus kaip lanksti energetikos sistemos valdymo priemonė, galinti kaupti, o prireikus – akimirksniu į tinklą pateikti saulės arba vėjo jėgainių pagamintą elektrą.

Energijos kaupimo įrenginių sistemai įrengti bendrovei „Energy cells“ buvo skirtas iki 87,6 mln. eurų finansavimas pagal ES ekonomikos gaivinimo priemonės „NextGenerationEU“ planą „Naujos kartos Lietuva“.