Lietuvos energijos kaupimo sistemą „Environmental Finance“ paskelbė darniausia metų energetikos srities investicija

2022-12-14

Tarptautinis darnių finansų ir investavimo leidinys „Environmental Finance“ bendrovės „Energy cells“ įgyvendinamą 200 megavatų (MW) energijos kaupimo įrenginių sistemos projektą pripažino darniausia 2022 metų investicija energetikos srityje pasauliniu mastu.

Kasmetiniuose tarptautinio leidinio organizuojamuose „IMPACT Awards 2022“ apdovanojimuose Lietuvos energetikos saugumą sustiprinsiantis baterijų parkų sistemos projektas įvertintas už jo reikšmę Lietuvos energetikos nepriklausomybei ir už sėkmingą darnių finansų pritraukimą projekto įgyvendinimui. Apdovanojimų komisijai didelį įspūdį padarė tai, kad „Energy cells“ įgyvendinamas projektas padeda spręsti svarbius energijos kaupimo ir momentinio energijos rezervo užtikrinimo iššūkius ne tik šalyje, bet ir regione.

„Energijos kaupiklių sistemos projektas reikalingas siekiant sinchronizuotis su kontinentinės Europos elektros tinklais, o vėliau prisidės prie ambicingų Lietuvos tikslų vystant atsinaujinančios energijos šaltinius. Baterijų parkai pasitarnaus kaip lanksti energetikos sistemos valdymo priemonė, galinti kaupti, o prireikus – akimirksniu į tinklą patiekti saulės arba vėjo jėgainių pagamintą elektrą. Tad šis projektas apima ne tik inovacijas bei darnų finansavimą, bet ir prisideda prie klimato kaitos tikslų įgyvendinimo“, – sako „Energy cells“ vadovas Rimvydas Štilinis.

Energijos kaupimo įrenginių sistemai įrengti bendrovei „Energy cells“ buvo skirtas 87,6 mln. eurų finansavimas pagal ES ekonomikos gaivinimo priemonės „NextGenerationEU“ planą „Naujos kartos Lietuva“. Dalis energijos baterijų parko projekto įgyvendinimo finansuojama ir „Energy cells“ akcininkės „EPSO-G“ lėšomis, pritrauktomis išplatinus su darnumu susietas obligacijas.

Momentinį energijos rezervą Lietuvai užtikrinsiančią kaupimo įrenginių sistemą sudarys keturi Vilniuje, Šiauliuose, Alytuje ir Utenoje įrengti baterijų parkai, kuriuose bus 312 baterijų kubų – po 78 kiekviename. „Energy cells“ į Lietuvos energetikos tinklą integruojamos energijos kaupimo įrenginių sistemos bendra suminė galia ir talpa sieks 200 megavatų (MW) ir 200 megavatvalandžių (MWh).

„Environmental-Finance.com“ yra 1999 m. įkurta internetinė naujienų ir tyrimų tarnyba, teikianti informaciją apie darnias investicijas, žaliuosius finansus ir aplinkosaugos rinkose dirbančius žmones bei įmones. „Environmental Finance“ Poveikio apdovanojimais siekiama pripažinti ir apdovanoti poveikį turinčių investuotojų darbą ir atkreipti dėmesį į atsirandančius geriausios praktikos pavyzdžius visose turto klasėse ir geografinėse vietovėse. Konkursui pateiktas paraiškas peržiūrėjo patariamoji komisija, sudaryta iš pramonės ekspertų, atrinktų dėl savo žinių, objektyvumo ir patikimumo, bei „Environmental Finance“ redakcijos komanda.

Energijos kaupimo įrenginių sistemos operatore paskirtos bendrovės „Energy cells“ 100 proc. akcijų priklauso energijos perdavimo ir mainų įmonių grupei „EPSO-G“. „EPSO-G“ vienintelio akcininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos energetikos ministerija.

Apie apdovanojimą: Impact project/investment of the year – energy: Energy cells – Environmental Finance (environmental-finance.com)