„Energy cells“ pradėjo Lietuvos energetinę nepriklausomybę stiprinančios sistemos įrengimo darbus

2022-06-29

Energijos kaupimo įrenginių sistemos operatorė „Energy cells“ trečiadienį simbolinės kapsulės įkasimu pradėjo pirmųjų Baltijos šalyse baterijų parkų įrengimo darbus. Vilniuje, Šiauliuose, Alytaus bei Utenos rajonuose elektros transformatorių pastotėse pradėti paruošiamieji statybos darbai, į Lietuvą jau atplukdyta ir didžioji dalis sistemos kaupimo įrenginių.

„EPSO-G“ įmonių grupės bendrovė „Energy cells“ keturis baterijų parkus įrengs ir į Lietuvos energetikos sistemą integruos iki šių metų pabaigos. Tuomet bendrovė pradės teikti momentinio izoliuoto elektros energetikos sistemos darbo rezervo užtikrinimo paslaugą. Po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais ši sistema prisidės prie sparčios augančių atsinaujinančių energijos šaltinių integracijos – galės kaupti saulės ir vėjo elektrinių energiją, o esant jos poreikiui perduoti ją atgal į tinklą.

Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, jog projektas žymi naują kokybinį tinklo atsparumo lygį ir padės Lietuvai įgyvendinti vieną svarbiausių uždavinių iki sinchronizacijos – galimybę dirbti izoliuotu režimu, savarankiškai.

„Pradedami statyti įrenginiai padės užtikrinti mūsų elektros sistemos stabilumą ir patikimumą įvykus trikdžiams, tiek veikiant kontinentinės Europos tinkle, tiek veikiant savarankiškai, – sako ministras. –  Karas Ukrainoje tik dar kartą parodė visiškos energetinės nepriklausomybės būtinybę, tad su baterijų įrengimo pradžia liudijame dar vieno energetinei nepriklausomybei svarbaus etapo pradžią. Esame pasiruošę bet kokiems veiksmams prieš mūsų elektros energijos sistemą“.

Energijos kaupimo įrenginių sistemai įrengti bendrovei „Energy cells“ buvo skirtas 87,6 mln. eurų finansavimas pagal ES ekonomikos gaivinimo priemonės „NextGenerationEU“ planą „Naujos kartos Lietuva“.

„Prieš metus Europos Komisija patvirtino Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą, pagal kurį ES lėšomis finansuojamas Lietuvos ekonomikos atsigavimas, inovacijų diegimas, žalioji ir skaitmeninė pertvarka. Pradedama statyti energijos kaupimo įrenginių sistema – vienas pirmųjų plane numatytų projektų, įgyvendinamų Lietuvoje. Jis sustiprins Lietuvos energetinę nepriklausomybę ir saugumą šiuo sudėtingu momentu, kai Rusija nesislėpdama naudoja energetiką kaip hibridinį ginklą prieš visą Europą, ir kartu prisidės prie klimato kaitos mažinimo tikslų. Šis europinio masto projektas – puikus rytojaus energetikos pavyzdys, strategiškai svarbus mūsų regionui“, – sakė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega.                                                           

Pagal moderniausias energijos kaupimo įrenginių ličio jonų technologijas pagaminti įrenginiai yra pirmieji ne tik Lietuvoje ar Baltijos šalyse. Ši 200 MW ir 200 MWh suminės galios ir talpos Lietuvos energijos kaupimo įrenginių sistema viena didžiausių ir viena pirmųjų Europoje.

„Lygiai prieš metus šioje vietoje lankėsi Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen. Ji savo kalbą pradėjo nuoširdžiu palinkėjimu laiku pastatyti baterijų sistemą, kuri užtikrintų Baltijos šalių energetinį stabilumą bei vėliau integruotų žaliąją energiją. Simboliška, kad lygiai po metų minime pirmininkės palinkėjimo praktinę pradžią – statybos darbų etapo pradžią“, – sakė „Energy cells“ vadovas Rimvydas Štilinis.

„Nepaisant dabartinės geopolitinės situacijos Europoje sukeltų iššūkių bei vis dar tebesitęsiančios pasaulinės pandemijos, didžioji dalis įrangos, įskaitant „Fluence Gridstack“ kaupimo įrenginius, jau pristatyti, kaip buvo numatyta projekto plane. Už progresą šiame projekte galime būti dėkingi tik visų susijusių šalių glaudžiam bendradarbiavimui, jų pasišventimui ir pasiryžimui didinti Lietuvos energetikos sistemos atsparumą ir stabilumą. Fluence“ ir „Siemens Energy“ didžiuojasi galėdami būti šios iniciatyvos dalimi ir su nekantrumu laukia sėkmingo šio projekto užbaigimo“, – renginio metu sakė Michael Gillessen, „Fluence“ vykdantysis direktorius ir prekių ir paslaugų pristatymo Rytų ir Vidurio Europos regionui skyriaus viceprezidentas.

Energijos kaupimo įrenginių sistemos operatore paskirtos bendrovės „Energy cells“ 100 proc. akcijų priklauso energijos perdavimo ir mainų įmonių grupei „EPSO-G“. „EPSO-G“ vienintelio akcininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos energetikos ministerija.